BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

Ünyelinin Geçim Kaynakları

ÜNYE'DE GEÇİM KAYNAKLARI

Ayrıntılı Geçim Kaynakları İçin Tıklayın

TARIM : Ünye topraklarının dörte üçü tarıma elverişlidir. Tarım ürünleri arasında fındık ve mısır başta gelir. Sebze ve meyve üretimi de önemli yer tutar.

HAYVANCILIK : Ünye toprakları daha çok tarım arzisi ve orman olduğundangeniş otlaklar azdır. Bu yüzden Ünye'de daha çok ahır hayvancılığı yapılır.

BALIKÇILIK : Balıkçılık Ünye'de geçim kaynaklarındandır. En çok tutulan balık türleri hamsi, kefal, kalkan, palamut, torik, kötek, tirsi, istavrit, sargan, karagöz, ve uskumrudur.

ENDÜSTRİ : Ünye'de Cevizdere ağında bir çimento fabrikası, şehir içinde Fındık kırma fabrikeları,lastik ve plastik fabrikaları, Köprü başın'da deri ve kösele fabrikaları, ip halat yapımevi, Çölekçi, Burunucu mahallesinde testi, saksı, küp, öveç, çömlek, yapan fabrikalar, Yeniyol Ağzında Çataltepe Suyu Şişeleme Tesisleri bulunmaktadır. Ünye havasının, suyunun, yeşil çevresinin güzelliği, denizin, kumsallarının temizliği ile tanınmış eşi bulunmaz bir tatil şehridir.

TİCARET: Ünye'de daha çok tarım ve hayvan ürünleri ticareti yapılır.Zahireci denilen tüccarlar fındık, ceviz, mısır, fasulye, kendir, deri yapağı, kabak çekirdeği, elma ve yumurta alım satımı yaparlar.Fındığın büyük bir bölümü fabrikalarda kırılıp ayıklandıktan sonra iç fındık halinde çuvallara doldurulacak dış ülkelere satılır.