BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

Gezi Rehberi

Gezi Rehberi

Bugün ilçemiz, tarihi, turistlik ve mesire yerlerine zengin derecede sahip bir ilçedir.
Ünye Kalesi : Ünye'den 5 kilometre uzaklıktra bulunan Çaleoğlu Kalesi gezilip görülecek yerler arasındadır. Ortaçağda sönmüş bir volkan üzerine kurulmuş olan kale, mağaraları, sarnıcı, içeriden dereye inen gizli yolu, sarp yamaçlar üzerine kurulmuş olan kale, mağaraları,sarnıcıiçeriden dereye inen gizli yolu, sarp yamaçlar üzerinde yükselen surlarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.
Turizm : Ünye tabiat güzelliğinin, havasının, suyunun güzelliği, kumsallarının, denizinin temizliği ile eskiden beri çever il ve ilçelerin yazlık dinlenme yeri, bugünlü anlayışla tatil şehri olmuştur.

Doğal Plâjlar: Ünye'nin bütün kıyılarında denize girilebilir. Ünlü plajlar Fokfok denilen kayalılara rasındaki denizke bağlantılı doğal havuz, Dişliteş, Fener Altı, Çamlık Plajı'dır. Dişlitaş'la Fokfok arasında fok balıklarının barındığı söylenen Fega adlı bir kaya mağarası vardır. Ayrıca şehrin güneydoğusundaki Kırkevler Plajı, Cevizdere doğrultusundaki ve Cevizdere ötesindeki kıyılar denize giri lebilen doğal plajdır.
Aynikola (Aya Nicola) : Çamlık'la uzunkum arasındadır. Üzerinde eski tapınak kalıntıları bulunan bu küçük yarımadada görülmeye değer. Burada eskiden beri denize girilir. Aynikola açıklarında "Harman Kaya " adı verilen üstü düz büyük bir deniz altı kayası vardır.
Tozkoparan Kaya Mezarları : İlçemize 4 km. uzaklıkta olup, doğa turizimini sevenlerin 15-20 dakikada gidebilecekleri güzel bir yerdir.
Kilise : Tarihi bir özelliği yansıtan ayna misali bu yapıt, şu anda ilçe merkezinde hamam olarak kullanılmaktadır.

Surlar : XIX. Ünye Sancak Beyi Süleyman Paşa'nın yaptırmış olduğu sarayın surları, halen durmakta olup , görülmeye değer bir tarih aynasıdır. Şehir merkezindedir.
Yunus Emre: Halk arasında Yunus Emre olarak anılan Ünye'ye kuş bakışı bakmasının hazı yaşanacak bir yer. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık 10 km. olup, ancak özel araçla gidilebilir.
Çakırtepe : Pide ve çay salonunun bulunduğu Çakırtepe'de Ünye'yi seyretmek ayrı bir hazdır. Genelde yerli ve yabancı turistlerin son yıllarda uğrak yeri olmuştur.
Çınarsuyu Tesisleri : Orman işetme tesisi olan bu yer, şehrin batısında çıkışa, yakın bir yerde olup, temiz denizi, piknik yeri, pide salonu ve çadır kurma imkanı olan bir yerdir.
Asarkaya Milli Parkı: Ünye'nin doğusunda 6 km. uzaklıkta olan bu doğa harikası, yerimizde güzel bir mesire yerimiz olup, ancak özel araçlarla girilemez.
Balık Değirmeni : Daha çok eskiden halk tarafından mesire yeri olarak kullanılırdı. Halk fındık ağaçları dibinde, piknik yaparlar, dinlenirledi. Günümüzde eski özelliği kalmamıştır.
Şengül Petrol Tesisleri : İlçemizde mahalli yemeklerin yapıldığı alabalık havuzunda bulunduğu bir yerimizdir. İlçemizden uzaklığı yaklaşık 5 km. olup, Akkuş istikametindedir.
Sahil Boyu : İzmiri İzmir yapan Kordon boyu ise Ünye'yi Ünye yapan da en önemli olay sahil boyudur.. Yaz kış demeden denizin o güzel kokusunun tenefüs edildiği sahil boyumuz, Özellikle yaz akşamları aşırı bir kalabalığa sahip olur. Sohbetlerin yapıldığı, mısırların yendiği, bazen de kar yağarken sabahlara kadar gezilen bu güzel sahil boyumuzu görüp de imrenmemek mümkün değildir. :)