BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none } Ünye

:::::   www.unyedizdar.dernegi.com   :::::

Bu Site Ünye Dizdar Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği'nin Desteği İle Yayınlanmaktadır.

    Son Mesajları Gör Ünyeli Siyasiler Son Mesajları Gör Bürokratlar Son Mesajları Gör İş Adamları Son Mesajları Gör Ünlüler Son Mesajları Gör Dernekler Son Mesajları Gör Ünye Spor Son Mesajları Gör Yerel Medya

Ünye den Güncel Haberler  Ünye'den Etkinlik Haberleri  Gurbetçi Köşesi   Site Temsilcilikleri

Bu Linklerin İçeriği Konusunda Bizlere Yardımcı Olabilecekler Lütfen Bize Yazsın ...

DUYURU!!  Almanya-İsviçre-Fransa-Ankara-İzmir ve diğer bölgelerden Sitemize Temsilcisi Aranmaktadır.

Sabah Gazetesi yazarı Yavuz DONAT'IN "Saksonyada Ünye Lisesi" başlıklı Yazısı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Okulları Gezdi

 

Halk Arasında Konuşulan Belediye Başkan Adayları

Ziraat Odası Başkanı İsmail ŞİRİN "Fındık 3 milyon Olacaktır" dedi 

 

 ÜNYE İLÇESİNE BAĞLI BELEDİYELER
Ünye..::..Erenyurt..::..Fatih..::..Hanyanı..::..İnkur

Pelitliyatak..::..Tekkiraz..::..Yenikent..::..Yeşilkent

Belediye bul

   

Bir Zamanlar Ünye :.....: Yunus Emre İddiası

Ünye Dizdar Köyünde Bulunan Ünlü Kabadirek Camii ve Şadırvanı

            

KISA KISA ÜNYE              (DETAYLAR LİNKLERDE)

 

   İlçenin batısında, Çamlığın hemen ilersinde halk tarafından Aynikola olarak adlandırılan ve üzerinde eski bir yapıya ait kalıntılar bulunan Yarımadadır. Kalıntıların Hıristiyanlarca kutsal bir şahsiyet olarak kabul edilen ve Bütün dünyada, Noel Baba olarak bilinen Aya Nicolas'ın (Aziz Nikola) ilk Hıristiyanlık döneminde irşat görevini yürüttüğü ve kendi kurduğu kiliseye ait olduğu, Ayanikola adının da buradan geldiği kuvvetle muhtemeldir.

   Bu konuda en kuvvetli iddia Mimar Erdoğan VATA tarafından belgeleriyle ortaya atılmıştır. Cumhuriyet Gazetesinde 1996 yılında yayımlanan haberde, Vatikan Kodeksi (Kilise Tapu Kayıtları) ile Bükreş, Götengen ve Heidelberg Üniversitelerinde bir araştırma yaptığını belirten VATA, Noel Baba'nın Türk asıllı olduğunu ileri sürmüştür. Mimar Erdoğan VATA'ya göre Noel Baba Oğuz boyundan Türk bir ailenin oğludur. Ailesinin 4 yaşındayken Hıristiyanlığı seçmesi sebebiyle Sarı Saltuk olan ismi Nicolas olarak değiştirilmiştir. Büyüdüğünde ise keşişliğe başlamış, Çarşamba ile Perşembe arasında bir yere yerleşerek Hıristiyanlığın yayılmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Buradaki "Çarşamba ile Perşembe ilçeleri arasındaki bir yer" tanımlamasına uyan tek yer, Aynikola olarak bilinen yarımadadır.

Ünye-Niksar Karayolunun 7. Km'sinde, yolun solunda yaklaşık 200 m. yüksekliğindeki Volkanik bir tepe üzerindedir. M.Ö. 4. yy.da Pontuslular döneminde yapıldığı sanılan kalede surlar, kaya mezarları ve ilginç dehlizler vardır.


Tozkoparan Mağraları  

Ünye'ye 2 Km. mesafedeki Cevizdere vadisindedir. Girişlerinde kabartma hayvan resimleri, çevresinde kaya mezarları vardır.

Yunus Emre   Tir. Hasan Paşa'nın Mezarı  Hamamlar     
Büyük tasavvuf şairi Yunus Emre'nin Mezarı Ünye'dedir. Halk arasında Şeyhnuz Evliyası olarak adlandırılan mezara gereken ilgi ancak son yıllarda gösterilmiştir. Ünye Belediyesi tarafından başlatılan Külliye inşaatı halen devam etmektedir.

Tarihimizde Kanije Kahramanı olarak bilinen Tiryaki Hasan Paşanın mezarı da Ünye'de Cumhuriyet Meydanındadır.

İlçede tarihi eser niteliğinde 3 tane hamam vardır. Bunlardan bir tanesi halen faal durumdadır.

Ünye Evleri   Diğer Tarihi Yerler   Mesire Yerleri  
Çok bilinenlerin dışında Ünye   sınırları içinde keşfedilmesi ve  incelenmesi gereken çok sayıda tarihi mekan ve tarihi eser vardır.

Zamanla tahribata uğramış olsa da Ünye'deki genel mimari doku Safranbolu'yu aratmayacak kadar güzeldir. Özellikle tarihi Kadılar Yokuşundaki eski evleri görülmeye değer.

Başta Çamlık olmak üzere Asarkaya Milli Parkı ve Çakırtepe Parkı ideal gezinti ve dinlenme yerleridir.

Aile Çay Bahçesi    Ayanikola Mevkii    Çamlık  
Kızılkaya   Dinlenme Tesisi   Uzunkum  
Folklor   El Sanatları  

Horon, Gürcü Horonu, Kırbaç Horonu, Metelik ve Kürtali Davul-Zurna veya bağlama eşliğinde düğün, sünnet ve asker uğurlamalarında oynanan oyunlardır.

Folklor ve yemek çeşitleri gibi kültürel yapıyı oluşturan fonksiyonlar, Ünye'nin Orta ve Doğu Karadeniz'in İç Anadolu'ya açılan bir kapısı konumunda olması ve Kafkaslardan göç almış olması sebebiyle çeşitlilik ve zenginlik kazanmıştır.

Dokumacılık, iplikçilik, bakırcılık, çömlekçilik, deri tabakacılığı, taş işlemeciliği, oymacılık, kunduracılık ve demircilik gibi el sanatlarından bir çoğu bu gün tarihe karışmıştır. Bunlardan sadece bakırcılık ve çömlekçilik gibi bir kaçı yaygın olmamakla birlikte halen yapılmaktadır.

Yemekler  

Tarihi ve doğal güzellikleri, Ünye'nin kültürel yapısına da yansımış ve bu yapıyı da zenginleştirmiştir. Gerek Ünye merkezde gerekse çevresinde gelenekselliği, yöreselliği ve çağdaşlığı aynı anda görmek mümkündür.

 


Oldukça zengin bir turizm potansiyeline sahip olan Ünye, özellikle tanıtım ve tesis yetersizliği sebebiyle turizm sektöründen hak ettiği payı alamamıştır. Ancak son yıllarda Ünye Belediyesi tarafından yürütülen tanıtım faaliyetleri  ve özel sektör tarafından hizmete açılan yeni ve modern tesisler olumlu sonuçlar vermeye başlamıştır.Özellikle belediyece gerçekleştirilen Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivalleri ile Almanya'nın Seifhennersdorf ve Gürcistan'ın Mtskheta kentleri ile kurulan  " Kardeş Şehir" ilişkileri ilçenin yurt içi ve yurt dışında tanınmasında etkili olmuştur.

Hamsi ve balığın ızgarası, , tavası, buğulaması, mıhlaması, tuzlaması, sebzelisi, içlisi; Mısırın ekmeği, çorbası, ve çalmacı; Lahananın(Pancarın) sarması, turşusu ve çorbası; Tirmit (Mantar)'in kavurması ve mıhlaması; Ayrıca burma baklava ve Su Böreği en yaygın yöre yemekleridir. Özellikle Su Böreği yapılışı ve lezzeti ile tamamen Ünye'ye has bir yemek olup, gelecekte belki de bütün dünyaya ihracatı yapılacaktır.