BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none } Ünye nin İl Oması Meclis Gündeminde

Ünye nin İl Olması Meclis Gündeminde
147 ilçe il olmak için bekliyor!
Rahşan Ecevit’in, memleketi Şebinkarahisar ile gündeme gelen il olma savaşında şu ana kadar 147 ilçe vilayet olmak için talepte bulundu. Bir ilçeye il statüsü verilebilmesi için ise en az 50 trilyon lira gerekiyor.
Türkiye'de 850 ilçe bulunuyor
Türkiye’de şu an toplam 850 ilçe bulunuyor. Resmi kayıtlara göre bunlardan 147’si il olma talebinde bulunuyor. Meclis’te il olma kanun teklifleri bekleyen büyük ilçelerden bazılarının isimleri şöyle...
 
DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit’in, memleketi Giresun’un Şebinkarahisar ilçesini il yapma yönünde kararname hazırlatması yıllardır il olma mücadelesi veren ilçeleri kızdırdı. Türkiye 1987 yılına kadar 67 ile sahipti. 1987 yılından itibaren Aksaray, Bayburt, Karaman ve Kırıkkale ilçelerinin il yapılması ile birlikte bu sayı 71 oldu. 1990’da Batman ve Şırnak, 1992’de Bartın, Ardahan ve Iğdır il statüsüne alınınca rakam 76’ya yükseldi. Üç yıl aradan sonra 1995 yılında Yalova, Karabük, Kilis ve Osmaniye il yapılırken, 1999 depreminin ardından Düzce’ye verilen il statüsü ile Türkiye’nin il sayısı resmen 81 oldu.

Türkiye’de şu an toplam 850 ilçe bulunuyor. Resmi kayıtlara göre bunlardan 147’si il olma talebinde bulunuyor. Bir ilçenin il olması için asgari 50 trilyon lira gerektiği belirtilirken, Meclis’te il olma kanun teklifleri bekleyen büyük ilçelerden bazıları şöyle: Sungurlu, Fethiye, Erciş, Develi, Polatlı, Ereğli, Şereflikoçhisar, Elbistan, Kozan, Edremit, Tarsus, Suşehri, Bandırma, Şebinkarahisar, Ereğli, Çorlu, Ergani, Nazilli, Kahta, Akhisar, İnegöl, Siverek, İskenderun, Kozan, Midyat.

İl olmaları Meclis gündemine gelen ilçeler ise şunlar: Alanya, Bafra, Çorlu, Gebze, Siverek, Viranşehir, Tarsus, Zile, Beyşehir, Seydişehir, İnebolu, Lüleburgaz, Yalvaç, Muradiye, Tavşanlı, Gediz, Nizip, İslâhiye, Ünye, Fatsa, Anamur, Dinar, Salihli, Alaşehir, Turgutlu, Ödemiş, Hınıs, Erciş, Oltu, Doğubeyazıt, Pınarbaşı, Sandıklı, Bergama, Silifke, Gelibolu, Bor, Divriği, Bolvadin, Niksar, Manavgat, Bozüyük.

Yerel yönetim konusunda uzman olan Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Akif Çukurçayır, gelişmiş Batı ülkelerinde etkin ve verimli bir yönetim için yerel idarelerin sayısının azaltıldığı bir dönemde Türkiye’de il sayısının artırılmasının popülist bir politikanın ürünü olduğunu ifade etti.

İki Almanya’nın birleştikten sonra yerel yönetimlerinin sayısını azalttığını hatırlatan Yard. Doç. Dr Çukurçayır, bir ilçenin il olmasının ne ekonomiye, ne de demokratikleşmeye katkısının bulunmadığını savundu. İlçenin il olmasının üretime bir katkısı olmazken, ülke ekonomisine maddi zararının yüksek olduğunu vurgulayan Çukurçayır, etkin bir yönetim için il, ilçe ve belde sayısının azaltılmasının şart olduğuna dikkat çekti.

Konya Beyşehir ilçesi Belediye Başkanı Adil Bayındır ise, ilçelerinin il olmak için mücadele verdiğine işaret ederek, “İl olmak için herkes başbakan veya başbakan eşi mi çıkartmalı? Söylenecek bir şey var, yazık ve günah.” diye tepkisini ortaya koydu. Bayındır, ilçe olarak altyapı ve üstyapı dahil bütün kriterleri yerine getirdiklerine işaret ederek, ilçelerin il yapılmasında belirli kriterlerin göz önüne alınması gerektiğini, kendilerinin de bu kriterleri gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Öte yandan çeşitli partilere mensup Giresun milletvekilleri, Şebinkarahisar’ın il olması için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi. MHP’li Mustafa Yaman, DYP’li Burhan Kara ve Rasim Zaimoğlu, DSP’li Hasan Akgün ve SP’li Turhan Alçelik’in imzasını taşıyan teklif uyarınca, Alucra, Çamoluk ve Mesudiye ilçeleri ile ilçe yapılacak Gökçekent ve Yeşilbük, Şebinkarahisar iline bağlanacak. MHP Giresun Milletvekili Mustafa Yaman, Şebinkarahisar’ın il olmasına ilişkin hazırladığı yasa teklifini daha önce TBMM Başkanlığı’na sunmuştu. MHP Ordu Milletvekili Yener Yıldırım ise, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Mesudiye’nin il olması önerilen Şebinkarahisar’a bağlanmasının ilçe halkının “sırtından hançerlenmesi” olacağını öne sürdü. Yıldırım, “Bizlere hiç sorulmadan kimliklerimizin değiştirilmesine karşıyız.” dedi.

Bu haber 320 defa okunmuştur.